اجتماعی

تشکیل پرونده برای برخی مسئولان به دلیل واردات کالای مشابه داخل

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از تشکیل پرونده برای برخی از مسئولان دولتی که علیرغم تولید یک محصول در داخل کشور، نسبت به واردات اقدام کرده بودند خبر داد.

به گزارش سرزمین مانا به نقل از مهر، ذبیح اله خدائیان در نشست با روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و معاونین وی، از این معاونت به عنوان موتور محرک دولت در بهره‌وری، به روز نمودن روش‌ها و استفاده از فناوری‌ها و شیوه‌های نوین در ارائه خدمات و تولید محصولات یاد کرد.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به تولید دانش بنیان، تصریح کرد که این معاونت می‌تواند در کنار همه بخش‌ها باشد و فناوری را در اختیارشان قرار دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه رشد قابل توجه شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های اخیر، لزوم پشتیبانی از این شرکت‌ها را مورد تاکید قرار داد و به تشکیل کارگروه دائمی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از نخبگان در سازمان بازرسی اشاره کرد.

وی بخشی از اقدامات سازمان بازرسی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را ناظر بر «آسیب شناسی مسائل و مشکلات این شرکت‌ها» خواند و تاکید کرد که باید همه بخش‌های کشور برای نگهداشت نخبگان برنامه‌ریزی لازم را مدنظر قرار دهند.

خدائیان در بخش دیگری از اظهاراتش به تبیین ۱۲ آسیب شرکت‌های دانش بنیان که از سوی سازمان بازرسی احصاء شده است، پرداخت.

رئیس سازمان بازرسی در بیان اولین مورد رویکرد حاکم بر دستگاه‌ها در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها با وجود تولید کالاهای مشابه در داخل کشور، واردات محور هستند و به انحای مختلف از محصولات خارجی استفاده می‌کنند.

وی از عدم خرید تجهیزات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان توسط دستگاه‌های اجرایی و رقابت برخی از شرکت‌های دولتی با شرکت‌های دانش بنیان در عرصه‌های مختلف همچون دارو به عنوان نکات دوم و سوم یاد کرد و این موارد را عاملی برای ایجاد بی انگیزگی در شرکت‌های دانش بنیان دانست.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: نبود زیر ساخت‌های لازم برای راه اندازی کسب و کارهای تازه تأسیس همچون کمبود فضای فیزیکی در پارک‌های علم و فناوری موضوع دیگری بود که به عنوان نکته چهارم مورد اشاره رئیس سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت.

خدائیان تمرکز بر اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان در شهرهای بزرگ و بی توجهی به مناطق کمتر توسعه یافته را ناعادلانه خواند و از متولیان مربوطه خواست برای این موضوع با رعایت عدالت، چاره اندیشی کنند.

وی افزود: نبود سازوکار لازم به منظور بازاریابی محصولات شرکت‌های دانش بنیان ششمین نکته‌ای بود که از سوی رئیس سازمان بازرسی مورد تاکید قرار گرفت و در همین زمینه لزوم آموزش و حمایت از این شرکت‌ها را یادآور شد.

خدائیان گفت: اولویت نداشتن شرکت‌های دانش بنیان برای واگذاری امور در فرآیند برگزاری مناقصات و انجام کار توسط دستگاهای اجرایی، عدم توانایی این شرکت‌ها در تأمین وثیقه برای تسهیلات و جذب سرمایه در گردش، اجرایی نشدن قوانین مربوط به معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای، زمان‌بر بودن ترخیص کالا و مواد اولیه در گمرکات، طولانی شدن اعطای مجوزها و تسهیلات به شرکت‌ها و عدم توانایی وثیقه شش موضوع دیگری بود که رئیس سازمان بازرسی پیرامون آسیب‌های شرکت‌های دانش بنیان مورد اشاره قرار داد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه شرکت‌های دانش بنیان فکر و اندیشه آنان است، پیشنهاد داد که ارزش معنوی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شود و این ارزش معنوی به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان بازرسی در بخش دیگری از اظهاراتش بی توجهی به مکاتبات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیرامون موضوعاتی از جمله معافیت‌های بیمه‌ای را غیرقابل قبول خواند و در عین حال از برخوردهای سلیقه‌ای و اعلام نظر غیرتخصصی در مورد محصولات و خدمات شرکت‌های دانش بنیان انتقاد کرد.

وی گفت: موانع و رفت و آمد مستمر از این اداره به آن اداره برای اخذ مجوز، دانشجوی فارغ‌التحصیلی که با مدرک دکترا انگیزه ایجاد یک شرکت دانش بنیان را دارد، از این کار منصرف می‌کند.

خدائیان با اشاره به تبلیغات گسترده با هدف خروج نخبگان از کشور در بیان راهکار به منظور خنثی سازی این موضوع؛ توجه، حمایت و تفسیر موسع‌تر از قانون در مورد شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد.

رئیس سازمان بازرسی اقدامات این سازمان در حوزه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد تبیین قرار داد و به تعریف ۳۵ برنامه نظارت و بازرسی، بازدید از ۳۵۰ پارک علم و فناوری و شرکت دانش بنیان و ارسال ۶۲۱ گزارش هشداری به دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد.

وی از تشکیل پرونده برای برخی از مسئولان دولتی که علیرغم تولید یک محصول در داخل کشور، نسبت به واردات اقدام کرده بودند خبر داد و پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان را مستلزم کمک و در کنار هم بودن دستگاه‌های مختلف کشور دانست.

خدائیان آمادگی کافی و کامل سازمان بازرسی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را اعلام و از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور خواست در کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از نخبگان حضور فعال داشته باشند؛ بنابراین گزارش، دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور نیز در این نشست با قدردانی از آسیب شناسی صورت گرفته توسط سازمان بازرسی کل کشور در مورد شرکت‌های دانش بنیان، رویکرد این سازمان و نگاه تخصصی خدائیان را قابل تقدیر دانست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.