فناوری

مطالعه موردی و پیشرفت‌های نوین موسسه رازی در تحقیقات واکسن‌های دوگانه و سه‌گانه تنفسی

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: مطالعات پیش‌بالینی واکسن دوگانه کووید-19 و آنفلوانزا در موسسه رازی همگام با شرکت های بزرگ واکسن سازی با موفقیت به پایان رسیده است .

به گزارش سرزمین مانا به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سیدرضا بنی هاشمی با اشاره به شیوع میکروارگانیسم‌های عامل بیماری‌های عفونی در فصل سرما، اظهار کرد: این بیماری‌ها به سه دسته کووید-19، آنفلوانزا و RSV تقسیم می شوند که تشخیص صحیح این بیماری‌ها با توجه به مشابهت علائم و قرار گیری در سایه یکدیگر موضوع بسیار مهمی است.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی افزود: با توجه به تأثیرگذاری این ویروس‌ها بر سلامت مردم و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری‌ها، تولید واکسن‌های دوگانه و سه‌گانه، که قابلیت پوشش این سه بیماری را دارا باشند، به عنوان یک مسئله بسیار اهمیت‌زا مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: موسسه رازی به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی، تولید واکسن‌های دوگانه و سه‌گانه را در دستور کار خود قرار داده و نتایج طرح تحقیقاتی “واکسن دوگانه کووید-19 و آنفلوانزا” که از سال گذشته آغاز شده نیز بسیار مطلوب بوده است.

عضو هیئت علمی موسسه رازی اعلام کرد: ساخت واکسن دوگانه با همکاری یک شرکت خارجی صورت گرفته و بر این اساس، واکسن‌های دوگانه کووید-19، آنفلوانزا و سه‌گانه با افزودن RSV، می‌توانند به طور قابل توجهی مشکلات و بیماری‌های تنفسی را کاهش دهند و از ابتلا و مرگ و میر در این حوزه به صورت محسوس جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: نتایج اولیه واکسن داخل بینی و تزریقی دوگانه کووید و آنفلوانزا در آینده نزدیک منتشر خواهد شد و تحقیقات پیش‌بالینی این واکسن در موسسه رازی با موفقیت به پایان رسیده و تحقیق در زمینه واکسن‌های سه‌گانه نیز در دستور کار قرار دارد.

دکتر بنی هاشمی ابراز امیدواری کرد که با موفقیت واکسن داخل بینی رازی کووپارس با ادجوانت نانو امولیسیون، طراحی واکسن‌های دوگانه و سه‌گانه به صورت داخل بینی و تزریقی امکان پذیر شده است و به زودی شاهد خبرهای مثبتی در زمینه تولید واکسن‌های چندگانه از موسسه رازی خواهیم بود.

گفتنی است شرکت‌های بزرگی مانند مدرنا نیز در حال تحقیقات بر روی واکسن‌های دوگانه کووید و آنفلوانزا در مرحله مطالعات حیوانی قرار دارند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.