اقتصادی

رشد ٧.٩ درصدی ناخالص داخلی با نفت در بهار ۱۴۰۲

تازه‌ترین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران نشان از رشد ٧.٩ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۶.۱ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ١٤٠٢ دارد.
سرزمین مانا_ به گزارش مرکز آمار ایران، بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی این مرکز، محصول ناخالص داخلی (GDP) به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، در سه ماه نخست سال ۱۴۰۲، به رقم ۲۱۴۴ هزار میلیارد ریال با نفت و ۱۸۱۸ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم یادشده در فصل مشابه پارسال با نفت ۱۹۸۶ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ۱۷۱۴ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۷٫۹ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۶٫۱ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ۱۴۰۲ دارد.

نتایج یادشده حاکی از آن است که در فصل بهار ۱۴۰۲، رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی رشد ۴٫۶-، گروه صنایع و معادن ۷٫۳ و گروه خدمات ۹٫۳ درصد نسبت به فصل بهار سال ۱۴۰۱، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ۱۸ بخش اصلی متشکل از ۴۲ رشته فعالیت بر مبنای طبقه‌بندی ISIC. Rev ۴ انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج دیگر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده و خرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل‌ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب‌وکار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و دیگر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.