بیمه

سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد؛ ارائه رایگان 44 میلیون خدمت دارویی به بیمه‌شدگان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی

بنابر اعلام سازمان تأمین‌اجتماعی؛ در سال گذشته بیش از 44 میلیون خدمت دارویی در داروخانه‌های مراکز درمانی این سازمان در سراسر کشور به‌صورت کاملاً رایگان به بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی ارائه شده است.

به‌ گزارش سرزمین مانا به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، این سازمان به‌عنوان دومین ارائه‌دهنده خدمات درمانی کشور، با تحت پوشش داشتن بالغ بر 46 میلیون نفر از اقشار مختلف مردم، در بخش درمان مستقیم دارای 403 داروخانه است که با حضور و فعالیت 640 داروساز در مراکز درمانی ملکی سراسر کشور، به بیمه‌شدگان و بازنشستگان ارائه خدمت می‌کند. از این تعداد، 363 داروخانه به صورت یک یا دو شیفته و 40 داروخانه به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.
بر اساس آخرین آمارهای سازمان تأمین‌اجتماعی، در سال گذشته بیش از 99.9 درصد نسخ در مراکز درمانی این سازمان به‌صورت الکترونیک در داروخانه‌های همان مراکز ثبت شده و داروهای تجویزی برای بیمه‌شدگان و بازنشستگان تحت پوشش به‌صورت کاملاً رایگان ارائه شده است.
همچنین خدمات دارویی در داروخانه‌های سازمان تأمین‌اجتماعی، مطابق سطح‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان به‌عنوان متولی نظام سلامت انجام می‌شود و مبنای اقلام دارویی موجود در داروخانه‌های مراکز درمانی این سازمان نیز «دارونامه» یا «فارماکوپه» رسمی کشور است.
براساس این گزارش، سیاست کلی سازمان تأمین‌اجتماعی در تأمین و توزیع داروهای مورد نیاز در مراکز درمانی سازمان، خرید از شرکت‌های دارویی معتبر و دارای مجوز و البته با در اولویت قراردادن خرید از هلدینگ دارویی این سازمان است. در حال حاضر حدود 60 درصد از داروهای مورد نیاز در سیستم درمانی تأمین‌اجتماعی را شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تأمین (هولدینگ دارویی تیپیکو) تولید می‌کند.
گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین اجتماعی همچنین حاکی است این سازمان به‌عنوان اولین خریدار خدمات درمانی کشور، در بخش درمان غیرمستقیم نیز با بیش از 15 هزار داروخانه در بخش خصوصی و دولتی طرف قرارداد است که خدمات دارویی مورد نیاز را حسب تشخیص پزشک و در قالب تعهدات بیمه‌های پایه که از سوی شورای عالی بیمه تعریف شده، به بیمه‌شدگان، بازنشستگان و سایر افراد تحت پوشش این سازمان ارائه می‌کنند.
همچنین داروخانه‌های طرف قرارداد این سازمان در سراسر کشور، در سال گذشته اقلام دارویی مورد نیاز را بر اساس 148 میلیون نسخه صادرشده، برای بیمه‌شدگان تأمین کرده‌ است.
لازم به ذکر است به‌منظور تسهیل و تسریع در خدمت‌رسانی به بیمه‌شدگان و بازنشستگان، با دستور مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، از تیر ماه سال گذشته، فرآیند رسیدگی به درخواست‌ها و عقد قرارداد با داروخانه‌ها، در مناطق کمتر برخوردار نهایتاً ظرف مدت یک هفته و در سایر مناطق نهایتاً در طول یک ماه انجام می‌شود.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.