اجتماعی

دادستان کل کشور مطرح کرد؛ نظارت بر بازار تکلیف سازمان بورس است

دادستان کل کشور گفت: نظارت بر بازار تکلیفی است که سهامداران بر عهده سازمان بورس گذاشته‌اند.

به گزارش سرزمین مانا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در آئین افتتاح شورای حل اختلاف شعبه تخصصی بازار سرمایه گفت: به عنوان فردی که در شورای عالی بورس و شورای عالی قضائی عضو است وظیفه دارم به تقویت این نهاد کمک کنم.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه بازار بورس و اوراق بهادار گفت: نقش بورس و اوراق بهادار در کشور برای تولید حل مشکلات معیشتی مهم است و اهمیت بورس و نقش آن در جامعه را را در سال‌های گذشته مشاهده کرده‌ایم.

منتظری گفت: جایگاه سرمایه و ثروت در جامعه بسیار مهم و بی بدیل است و مطابق با فرمایش امام صادق بقای اسلام در این است که سرمایه و مال جامعه در دست کسایی باشد که سرمایه خود را در مسیر حق قرار دهند و به درستی از سرمایه خود برای جامعه استفاده کنند و نقش سازمان بورس در اینکه این دو موئلفه اجرایی شود بسیار مهم است.

دادستان کل کشور گفت: سازمان بورس به نمایندگی و وکالت مال را از سهامداران جمع می‌کند اما متأسفانه در گذشته عده‌ای از رانت اطلاعاتی استفاده می‌کردند و به اموال بسیاری دست می‌یافتند و در مقابل عده بسیاری ضرر می‌کردند و در اینجا نقش سازمان بورس برای مراقبت از اموال بسیار مهم است.

منتظری با اشاره به شفافیت گفت: اگر همه چیز شفاف باشد دیگر عده‌ای نمی‌توانند از اطلاعات پشت پرده استفاده کنند و به اموال بسیاری دست یابند و عده‌ای دیگر را زمین بزنند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: سازمان بورس امانت دار ۱۲ میلیون سهام دار عادی و ۴۹ میلیون سهام دار عدالت است و باید از سرمایه این افراد پاسداشت کرد.

وی با بیان اینکه این امانتداری اهمیت بسیاری دارد گفت: امانتداری بسیار سخت است و لازم است که سازمان بورس برای رفع اختلافات تدبیری کند در دوره‌های گذشته پرونده‌هایی که در معاونت حقوقی سازمان بورس تشکیل می‌شد و به سرنوشت‌هایی دچار می‌شد که قصد ورود به جزئیات آنها را ندارم.

منتظری گفت: به عنوان دادستان کل کشور پیگیری‌های بسیاری را انجام دادم اما در مقطعی این پیگیری‌ها به نتیجه نمی‌رسید و اهتمامی را در برخی از بدنه‌های مدیریتی نمی‌دیدیم که خوشبختانه بعد از تغییر دولت و پیگیری‌های مجدانه این اتفاقات تا حدود قابل قبولی رفع شد و به سرانجام رسیده است.

دادستان کل کشور ادامه داد: از معاونت حقوقی سازمان می‌خواهم که به مسائل گذشته نیز توجه داشته باشند زیرا گذشت زمان مشکلات را برطرف نمی‌کند و حق ضایع نمی‌شود همچنین مدیران سازمان بورس موظف است اگر پرونده‌ای به سرانجام نرسیده است را به سرانجام برسانند.

وی با بیان اینکه گاهی مشکلات و پرونده‌ها قابل مطرح شدن در شورای حل اختلاف است گفت: طرفین می‌توانند با یکدیگر مذاکره کنند و شورای حل اختلاف می‌تواننو مشکل خود را با صلح و سازش به نتیجه برسانند.

منتظری اظهار کرد: گاهی در رسیدگی شورای حل اختلاف ممکن است به مسائلی برخورد که حاکی از وقوع جرم باشد و در اینجا شورای حل اختلاف نمی‌تواند موضوع را نادیده بگیرد و بر همین اساس باید موضوع را به مرجع قضائی ارجاع دهد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه شورای حل اختلاف یک نهاد بسیار مقدس و ارزشمندی است گفت: شاهد این هستیم که بخشی از بار دستگاه قضائی را شورای حل اختلاف به دوش گرفته است و به دلیل ترکیبی که شورای حل اختلاف دارد خدمات بسیار ارزشمندی را ارائه داده است.

منتظری گفت: نظارت بر بازار تکلیفی است که سهامداران بر عهده سازمان بورس گذاشته‌اند و هرچه این نظارت بیشتر باشد سرمایه نیز بیشتر حفظ می‌شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.